Aktywizacja osób starszych to nowa specjalność studiów, na kierunku zdrowie publiczne, oferowana przez nyską PWSZ. – Biorąc pod uwagę malejącą dynamikę przyrostu naturalnego i lawinowy wzrost, nie tylko w Polsce ale i na świecie, liczby seniorów jestem przekonany, że nasi absolwenci nie będą narzekać na brak pracy – mówi Bartosz Bukała, rzecznik prasowy uczelni.


W naszym kraju w ciągu ostatnich 50 lat odsetek osób starszych zwiększył się o 100%: w roku 1950 seniorzy stanowili 8,2 % ludności, a w 2000 r. już 16,2%. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2020 osób starszych będzie ok. 22%. Tym samym, w niedalekiej przyszłości, co piąty mieszkaniec Polski będzie miał powyżej 60 lat. - Seniorzy to nie tylko osoby schorowane potrzebujące opieki medycznej, to także osoby aktywne, które chcą czuć się potrzebne pomimo sędziwego wieku – dodaje Bukała. Jednak biorąc pod uwagę realia dnia codziennego wcale nie jest to takie proste.

 

Coraz powszechniejsze rozluźnienie więzi rodzinnych, przyjacielskich, a w skali globalnej także więzi społecznych powoduje, że osoby starsze coraz częściej czują się niepotrzebne. Seniorzy tracą pewność siebie i sens życia, co w efekcie przekłada się na jakość ich funkcjonowania oraz zdrowie fizyczne i psychiczne. - Nawet, jeśli ci ludzie będą się czuli mniej sprawni fizycznie, to nasz absolwent powinien pomóc w wyborze takich aktywności, które doskonale będą realizowane przez osoby w podeszłym wieku dając im satysfakcję i motywację do działania – podkreśla prof. Zofia Wilimowska, rektor PWSZ w Nysie. Przejście na emeryturę, wcale nie musi wiązać się z zamknięciem pewnego etapu w życiu człowieka. Wręcz przeciwnie, może być doskonałym pretekstem do podjęcia nowych, życiowych wyzwań. Natomiast społeczne zaangażowanie seniorów może przynieść korzyści nie tylko im samym, ale także całym społecznościom.


Nowa specjalność oferowana przez nyską uczelnię wpasowuje się także w koncepcję utworzenia w regionie opolskim Specjalnej Strefy Demograficznej, w której jeden z czterech pakietów nazywa się „zachód słońca" i jest skierowany właśnie do seniorów.
Rekrutacja na nową specjalność trwa. Naukę na kierunku zdrowie publiczne ze specjalizacją aktywizacja osób starszych od października będzie mogło rozpocząć 60 studentów.

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->