phoca thumb s logo pwsz nysaPWSZ w Nysie zachęca uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do kreatywnej nauki języka niemieckiego poprzez pisanie esejów oraz przygotowanie przedstawienia teatralnego w języku niemieckim. Wszystko to w ramach konkursów organizowanych przez Instytut Neofilologii PWSZ w Nysie – filologię germańską. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 stycznia 2013 roku.

Pierwszy z konkursów polega na napisaniu ciekawego eseju o tematyce: BERUFSWAHL, STUDIENWAHL. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ocenie będzie podlegał tekst napisany w języku niemieckim, mający formę eseju. Tekst powinien być napisany indywidualnie przez jednego autora lub autorkę i powinien zawierać od 300 do 400 słów.

Jurorzy będą oceniać następujące elementy tekstu: oryginalność ujęcia tematu, warstwa stylistyczna tekstu i oczywiście warstwa językowa (precyzja wypowiedzi i poprawność językowa). Oceny tekstów dokona komisja złożona z nauczycieli filologii germańskiej PWSZ w Nysie. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej PWSZ w Nysie do dnia 20 lutego 2013 r. O wygraniu konkursu laureaci zostaną powiadomieni mailowo.


Dla zwycięzców konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe oraz dyplomy, które zostaną wręczone podczas przeglądu „Małych Form Teatralnych w języku niemieckim” w Collegium Artium PWSZ w Nysie, 3 kwietnia 2013 r., o godz. 9.00.


Nagrodą będzie również publikacja zwycięskich tekstów (za zgodą autora) w specjalnym numerze gazetki studentów germanistyki oraz na stronie internetowej filologii germańskiej PWSZ w Nysie.


Prace konkursowe należy wysyłać pocztą, do 15 stycznia 2013 r., na adres:
Collegium Philologicum
im. Maxa Herrmanna-Neisse
Budynek F
ul. Armii Krajowej 21

Drugi konkurs dotyczy przygotowania inscenizacji dowolnego utworu w języku niemieckim. Przeznaczony jest dla grup teatralnych złożonych z uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.


Przedstawienie nie powinno trwać dłużej niż 20 minut, a grupa nie powinna liczyć więcej niż 10 osób. Z uwagi na ramy czasowe tekst można adaptować do potrzeb inscenizacji lub wystawić tylko fragment utworu. Każda szkoła może zgłosić więcej niż jedną grupę.


Komisja konkursowa, w skład której wejdą nauczyciele germaniści z PWSZ w Nysie oraz aktorka - Pani Marta Klubowicz, oceniać będą przede wszystkim warstwę językową, interpretację tekstu oraz wrażenia artystyczne.


Zgłoszone do konkursu grupy teatralne zaprezentują swoje przedstawienia 3 kwietnia 2013 r. na scenie auli Collegium Artium PWSZ w Nysie przy ul. Obrońców Tobruku. Konkurs rozpocznie się o godz. 9.00. O kolejności przedstawień decyduje kolejność zgłoszeń, które należy wysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Grupę powinien zgłosić do konkursu nauczyciel - opiekun do dnia 15 stycznia 2013 r. W zgłoszeniu należy podać: nazwę szkoły, imię i nazwiska opiekuna (nauczyciela) wraz z danymi kontaktowymi (nr telefonu i mail), listę imienną uczestników oraz tytuł i autora wystawianego utworu. W załączeniu należy również przesłać tekst, który będzie wystawiany (plik do druku).
Organizatorami konkursów jest Instytut Neofilologii PWSZ w Nysie - filologia germańska.

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->